+48 501 751 956

  • facebook
  • youtube
  • instagram

Blog

Gwatemala: Styczeń / Luty 2024

Jeździmy po Gwatemali gdy w Peru trwa pora deszczowa, a w Gwatemali kończą się wakacje. Jest wtedy po sezonie, taniej, mniej ludzi i bardzo dobra pogoda. To najlepszy okres, aby odpocząć aktywnie zwiedzając piramidy Majów w dżungli, wejść  na wulkan, czy  leżąc na karaibskich plażach naładować baterie na pozostałą część roku.

           Terminy:

▪️ Sylwester!- na specjalne zamówienie świętujemy w Gwatemali Nowy Rok. Oferta dla wszystkich, którzy potrafią zebrać grupę 8-12 osobową i lubią się dobrze bawić.

  • LUTY 16 – 28.02. 2024

Trasa:  Gwatemala City ▪️  Puerto Barrios ▪️ Livingstone ▪️  Rio Dulce ▪️ Flores  ▪️ Tikal ▪️ Yaxha ▪️  przejazd do Lanquin ▪️ Semuc Champey ▪️ jaskinie w Coban ▪️Panajachel ▪️ jezioro Atitlan ▪️ San Juan la Laguna ▪️ San Pedro la Laguna ▪️ Gwatemala Antigua ▪️  San Juan el Obispo  ▪️ wulkan Pacaya ▪️  wulkan Acatenango  ▪️ Mirador Cerro de la Cruz ▪️ wylot do Europy ▪️

 

Jak to będzie mniej więcej wyglądało

DZIEŃ 1 Spotykamy się w Gwatemala City w hotelu który ustalimy przed wyjazdem. Przylot na lotnisko La Aurora w Gwatemala City. Wieczorne spotkanie poznawczo organizacyjne wszystkich uczestników  przy czymś orzeźwiającym do picia.  Nocleg.

DZIEŃ 2 Po śniadaniu załatwiamy sprawy organizacyjne: wymiana pieniędzy w banku i ogarnięcie karty sim, aby być pod internetem. Później spacer po kolonialnej części miasta, Plaza de la Constitucion i  Pałac Kultury.

Przejazd  przez Gwatemalę do Puerto Barrios na Karaibach. Po drodze zjemy obiad w przydrożnym zajeździe i odwiedzimy miejsce archeologiczne. Późnowieczorny dojazd na miejsce, street food z lokalnej garkuchni i nocleg.

DZIEŃ 3 Rano pojedziemy do lokalnego portu i wynajmiemy łódź motorową. Zabierze nas w półdniową wycieczkę zakończoną w miejscowości Livingston. Popłyniemy od razu na plażę Playa Blanca gdzie zjemy śniadanie i spędzimy czas na hamakach.

Później przeniesiemy się do kaskad o nazwie Siete Altares. Będzie to lekki trekking przez dżunglę brodząc w rzece do okolicznych wodospadów. Przyjemnie, rześko, dżunglowo, dziko. Resztę dnia spędzimy w miejscowości Livingston nazywanej Afryką Karaibów. Postaramy się poznać  kulturę Garifuna,  na obiad zjeść słynne  tapado, czyli przepyszną zupę na bazie kokosa z owoców morza.

To Karaiby, więc wieczorem znajdziemy lokal z lokalną muzyką i popróbujemy drinków z egzotycznych owoców. Nocleg.

DZIEŃ 4 Popłyniemy kanionem porośniętym dżunglą z pionowymi, wapiennymi skałami do miejscowości Rio Dulce. Dużo dzikiej przyrody, ptaków, zatopionych zardzewiałych jachtów i hiszpańskie fortyfikacje obronne San Felipe chroniące brzegi przed piratami.

Po dopłynięciu na miejsce przesiadka do naszego busa i dalsza podróż do miejscowości Flores. Zatrzymamy się na obiad w jednym z przydrożnych zajazdów i wieczorem dojedziemy na miejsce. Zakwaterowanie w hotelu i spacer po mieście w poszukiwaniu restauracji z dobrą kolacją. Nocleg.

 

DZIEŃ 5 Intensywny dzień przeznaczony na zwiedzanie archeologicznych perełek kultury Majów. To po prostu trzeba zobaczyć! Pojedziemy do Tikal, gdzie w dżungli ukryte będą miejsca ceremonialne, place i piramidy Majów na przestrzeni wielu kilometrów kwadratowych. Będziemy spacerować po dżungli chodząc własnymi ścieżkami i odkrywając kolejne ukryte piramidy na które będzie można wejść.

Następnie pojedziemy do Yaxha na kolejne piramidy i zachód słońca. Wejdziemy na wierzchołek piramidy,  będziemy obserwować dżunglę i wierzchołki innych piramid i zachód słońca. Powrót do Flores i nocleg.

DZIEŃ 6 Przejazd do Lanquin, ukrytych w dżungli jaskiń i tropikalnych sadzawek. Czeka nas kilku godzinny przejazd i przeprawa promowa w miejscowości Sayaxe. Po drodze zjemy śniadanie/obiad i późnym wieczorem będziemy na miejscu. Zakwaterowanie w jakimś hotelu z basenem, hamaki, bar z lokalnymi trunkami. Zasłużony odpoczynek.

DZIEŃ 7 Semuc Champey – aktywny relaks w rezerwacie przyrody. Po śniadaniu zorganizujemy przejazd „na pace” przez dżunglę do jednego z cudów natury – turkusowych basenów i wodospadów w których będziemy się kąpać. Na miejscu czeka nas spacer w towarzystwie małp i papug na punkt widokowy, będzie można odwiedzić jaskinię K`anba brodząc po szyję w podziemnej rzece ze świeczką w ręku. Dla chętnych atrakcją będzie spływ na dętkach górską rzeką. Wieczorem powrót do hotelu.

DZIEŃ 8 Przejazd nad jezioro Atitlan- jeden z symboli Gwatemali.  Będzie to najdłuższy przejazd naszej wyprawy. Przez cały dzień będziemy jechać na zachód zatrzymując się na posiłki i w ciekawszych punktach widokowych. Będzie to podróż przez zielone lasy Gwatemali, plantacje kawy i cytrusów. Z okien naszego busa zobaczymy lokalnych mieszkańców w kolorowych strojach, garkuchnie na ulicy, robotników na polach. Jeżeli z powodu korków/prac drogowych podróż nam się wydłuży, to staniemy na nocleg tam, gdzie uda nam się dojechać i dokończymy ją następnego dnia.

DZIEŃ 9 Dziś czeka nas zwiedzanie miejscowości Panajachel i wypłynięcie na jezioro Atitlan. Wynajmiemy prywatną łódź dla naszej grupy, która przez cały dzień będzie nas woziła do okolicznych miejscowości położonych nad jeziorem. Popłyniemy do San Juan la Laguna gdzie wejdziemy na punkt widokowy Mirador Kaqasiiwaan i napijemy się dobrej kawy. Następnie wyruszymy do San Pedro la Laguna gdzie zjemy obiad i będziemy buszować po straganach z pamiątkami. Po południu powrót do Panajachel, a wieczorem wyjście na lokalną imprezę.

DZIEŃ 10 Przejazd do Antigua Guatemala, dawnej stolicy o pięknej kolonialnej architekturze. Po zakwaterowaniu zwiedzanie miasta. Zobaczymy Plac Główny, Katedrę, Plaza Merced, Larco Catalina. Odwiedzimy targowisko. Wszystkim chętnym zorganizujemy dwu- dniowy trekking następnego dnia z lokalną agencją na wulkan Acatenango. Ci którzy będą chcieli zostać w Antigua będą mieli dzień wolny i będą mogli skorzystać z jednodniowych wycieczek po okolicy oferowanych na każdym rogu.

Wieczorem Antigua Guatemala by night. Nasza pożegnalna kolacja.

DZIEŃ 11 Ci którzy wykupili trekking na wulkan Acatenango wyruszają wcześnie rano z hotelu odebrani przez przewodnika i jadą na miejsce zbiórki. Tam maszerują pod górę z przerwami na posiłki, aż dotrą do bazy na szczycie. Nocleg w namiotach z widokiem na erupcję lawy i przy pomrukach wulkanu.

Pozostała część grupy ma dzień wolny. Każdy spędza go jak chce. Można skorzystać z ofert lokalnych agencji pojechać na półdniową wycieczkę na łatwiejszy wulkan Pacaya, do wytwórni wina i czekolady w San Juan el Obispo lub wejść na punkt widokowy Cerro de la Cruz z widokiem na miasto. Można też przejechać się chicken busem. Antigua Guatemala jest piękna, ma dużo do zaoferowania i nikt nie będzie się nudził.

DZIEŃ 12 Czekamy na tych, którzy poszli na wulkan. Po ich powrocie wsiadamy w naszego busa, przejazd do Gwatemali i transfer na lotnisko. Nasza przygoda w kraju Majów dobiegła końca. Wylot do domu. Zwiedzanie dnia pierwszego i ostatniego wyprawy będziemy dopasowywać na bieżąco ze względu na bilety lotnicze.

Koszty i warunki wyjazdu: o uczestnictwie w wyjeździe decyduje rozmowa bezpośrednia i kolejność zgłoszeń. Liczbę uczestników ogranicza pojemność busa. Chcemy, aby grupa była mobilna i kameralna 8 – 10 osobowa.

Cena zależy od liczby uczestników (im nas więcej tym taniej) i w całości będzie podana zainteresowanym jak zbierze się grupa co najmniej 8 osób.

Koszty rozkładają się następująco:
* Bus + kierowca i honorarium dla przewodnika – ? (zależy od ilości osób w grupie)
*  około 70 usd/ na osobę ze sobą na dzień pobytu w Gwatemali (hotele, jedzenie i bilety wstępu)
 

Sidebar