Informacje o Peru

Peru ciekawostki - ogólne informacje o Peru, jego historii, atrakcjach turystycznych na tle Ameryki Południowej

Trekking do Choquequirao w Peru
Zdjęcia z alpaką podczas wyprawy trampingowej do Peru
Zakupy pod okiem polskiego przewodnika z Peru
Z wizytą wśród dzikich plemion nad Amazonką

Od wycieczki do Peru powinniście zacząć zwiedzanie Ameryki Południowej. Dlaczego? Bo w jednym miejscu znajdziecie wszystkie atrakcje które są porozrzucane  po innych krajach. Pustynie i lodowce, wysokie góry Andy i wulkany, dżunglę amazońską, tubylcze plemiona, słone Salary i Punę, czyli wysokogórskie obszary Altiplano ze stadami lam i alpak.

Do tego Ocean Spokojny zimny na południu kraju i ciepły z pięknymi plażami na północy w okolicach Mancora. A przecież główną atrakcją są ludzie potomkowie Inków i ich historia związana z konkwistą i czasami boga Wirakoczy.

Peruwiańczycy to esencja latynosa: życzliwi i temperamentni, skłonni do tańca i zabawy, zabobonni i korzystający z szamanów, niecierpliwi i uczynni, więc Wasza wyprawa do Peru pełna będzie przygód i emocji.

Peru leży w zachodniej części Ameryki Południowej nad Oceanem Spokojnym. Jest to trzecie co do wielkości państwo kontynentu po Brazylii i Argentynie. Jest państwem wieloetnicznym zamieszkałym przez indian, metysów i afro-peruwiańczyków co sprawia, że każdy region jest inny i bogaty kulturowo. Stolicą Peru jest Lima w której mieszka ponad 12 milionow ludzi.

Wybrzeże oceanu zwane jest Costa i tworzy je pustynia Sechura na północy kraju i Atakama na południu pod granicą z Chile. Cała pustynia usiana jest ruinami starożytnych kultur, które żyły jeszcze przed Inkami ! Imperium Chimu pozostawiło po sobie  ruiny Chan Chan największego na świecie miasta z gliny, kultura Caral to najstarsze miasto w Ameryce z kompleksem piramid, słynne Nazca to tajemnicze rysunki, a Paracas to wydłużone czaszki itd…

Ocean Spokojny dzięki zimnemu prądowi Humboldta to możliwość obserwacji lwów morskich i pingwinów, a także obfitość owoców morza. Dzięki temu Peru posiada najlepszą kuchnię w regionie i spróbujecie tu pysznego ceviche,  a także chupe de camarones, arroz con mariscos, lomo saltado, aji de gallina. To wszystko potrawy których spróbowanie jest obowiązkowe!

Peru wycieczka zawsze przebiega przez Sierra, czyli andyjskie góry które są kolebką cywilizacji Inków powstałej nad jeziorem Titicaca. Każda wyprawa do Peru to odwiedziny Machu Picchu (Maczu Piczu, Mathu Pithu) głównej atrakcji turystycznej i archeologicznej stolicy Ameryki Południowej- Cusco.

Atrakcje Peru w Andach to też najgłębsze kaniony świata, czyli kanion Colca i kanion Cotahuasi nad którymi krążą kondory, piesze wędrówki do Choquequirao, trekking Salcantay, kolorowe góry Vinicunca i herbata z liści koki. Dodając do tego park narodowy Huascaran, Inka Trail i wulkany Misti i Chachani na które można wejść, jest to wymażone miejsce dla wszystkich kochających góry, miłośników wspinaczki, trekkingu i krajobrazów.

To właśnie w Peru swój bieg zaczyna rzeka Amazonka, położona w Selvie, czyli dżungli pokrywającej aż 60% powierzchni kraju! Wyprawa do dżungli to przeżycie niezapomniane, kąpiel z delfinami, ceremonia ayawaska, rdzenne szczepy Jibaro, Ashaninka, Bora-Bora. Wędkarze zapolują na arapaimę, fani fotografii na tapira, mrówkojada i leniwce.

Dzika przyroda to główna atrakcja Peru. Ponad 15 parków narodowych w tym: reserva nacional Pacaya-Samiria, reserva nacional Tambopata, parque nacional Manu i Pampa Galeras. Zwierzęta znane i lubiane jak lama, alpaka i wikunia na wyciągnięcie ręki.

W obiektywie aparatu flamingi, małpy, papugi,kajmany, kondory i różowe delfiny. Na talerzu świnki morskie 😉 

Powierzchnia Peru rozciąga się na 1,285,215 kilometrów kwadratowych i jest cztery razy większa od powierzchni Polski ! 

Liczba mieszkańców to 32 miliony z czego 1/3 mieszka w stolicy Limie. Język którym posługują się Peruwiańczycy to hiszpański, quechua, aymara i języki etniczne z puszczy amazońskiej.  Znajomość języka angielskiego jest słaba i tylko w dużych miastach, więc warto pomyśleć o przewodniku. Walutą obiegową jest sol peruwiański i trzeba go nabyć w Limie. W niektórych miejscach można płacić dolarami amerykańskimi.

Według danych z  2018r. na terenie Peru znajduje się dwanaście miejsc wpisanych na listę Unesco, czyli Światowego Dziedzictwa Ludzkości. Pod tym względem Peru nie ma sobie równych w całej Ameryce Południowej. Miejsca te to kolejno: miasto Cuzco, Machu Picchu (Mathu Pithu), stanowisko archeologiczne Chavin, park narodowy Huascaran, strefa archeologiczna Chan Chan, park narodowy Manu, historyczne centrum Limy, park narodowy rio Abiseo, rysunki z Nazca, centrum historyczne Arequipa, święte miasto Caral- Supe, system inkaskich dróg Qhapac Nań.

W Peru organizuje się ponad 3 tys. świąt ludowych rocznie w tym karnawał. Jest to szeroka gama uroczystości obchodzonych z różnych okazji i upamiętniających rozmaite wydarzenia. Święta i związane z nimi zwyczaje ukazują całe bogactwo kultury, którym tętni kraj, gdzie uroczystości o tysiącletniej tradycji nabierają pewnych bardziej nowoczesnych cech zróżnicowanego społeczeństwa peruwiańskiego.

Święta organizowane są na przestrzeni całego roku i praktycznie we wszystkich regionach kraju, dlatego też scenografia i otoczenie, w którym się odbywają, obfitują w bogactwo barw i ukazują wielką różnorodność kraju.

Administracyjnie kraj podzielony jest na 24 województwa, czyli departamentos. Na większości obszaru Peru występuje klimat równikowy: wybitnie wilgotny w Amazonii i suchy górski w Andach. Klimatycznie wyróżnia się porę suchą kwiecień- listopad i porę deszczową od grudnia do marca. Ważne więc jest kiedy odbywa się wycieczka do Peru ze względu na pogodę. Program wyprawy do Peru należy zaplanować z wyprzedzeniem, aby uniknąć deszczu lub lawin błotnych.