+ 51 950 829 369

  • facebook
  • youtube
  • instagram

Peru Tramping

Peru wyprawa, czy Peru wycieczka ?

Każda forma podróżowania po Peru i Boliwii jest dobra, ale tramping sprawdza się doskonale

Loty nad Nazca tylko z bezpieczną linią lotniczą
Wynajęcie samochodu w Peru to opłacalna opcja
Podróżowanie po Peru samochodem z napędem na cztery koła
Rajd po wydmach i pustyni w Ica to fakultatywna wycieczka dla chętnych
Bus dla całej grupy podczas wakacji w Peru
Wynajmujemy transport prywatny w Peru i jeździmy w miejscu gdzie odbywał się rajd Dakar
Szaleństwa na pustyni w okolicach oazy Huacachina i zjazdy na desce
Dostajemy się rikszami do portu nad Titikaka
Peru i męska wyprawa na pustyni w Ica

Tramping to taka  forma turystyki zarówno indywidualnej jak i wyjazdu zorganizowanego, która polega na podróżowaniu bez pośrednictwa biura podróży w oparciu o  miejscowych przewodników, lokalne środki komunikacji, tanie hotele/hostale i wyżywienie we własnym zakresie.

Dlatego też jest to najtańsza forma turystyki wyjazdowej mająca na celu prawdziwe poznanie miejscowej kultury, kontakt z mieszkańcami i zwiedzanie miejsc atrakcyjnych i ważnych zarówno historycznie jak i przyrodniczo. Wybierając sie na tramping nie należy oczekiwać komfortu oferowanego przez standardowe wycieczki, ale być nastawionym na trudy podróży, zaskakujące zmiany w planie wyprawy, odkrywanie nowych miejsc których nie ma w książkowych przewodnikach, a które polecają lokalni mieszkańcy.

Podczas naszych wypraw spontanicznie bierzemy udział w wydarzeniach które spotykają nas na trasie, bo tylko one autentycznie pokazują życie lokalnych społeczności. Czasami są to barwne karnawały, fiesty i dni miasta, zaglądamy na wesele w peruwiańskiej rodzinie, sprawdzamy projekty społeczne w limańskich slamsach i odwiedzamy Polaków mieszkających w Peru.

Organizując wyjazdy za cel stawiamy sobie podróżowanie za niewielkie pieniądze. Uzyskanie niskich kosztów jest uzależnione od stylu podróżowania, znajomości terenu i dobrego pilota/przewodnika.

W naszym rozumieniu tramping to włóczęga z plecakiem, zaspokajanie ciekawości poprzez kontakt z drugim człowiekiem, odkrywanie „nieznanego” i egzotycznego, zarówno kuchni, smaków, barw, tradycji jak i spojrzenia na świat. To sposób podróżowania który pozwala dziwić się temu co dookoła i nieustannie wypatrywać co przyniesie nam droga za zakrętem.

W jaki sposób podróżujemy?
Korzystamy ze wszystkim możliwych środków transportu. W mieście będzie to transport miejski (autobusy,riksze, taksówki). Na długich odcinkach wynajmujemy busa, tam gdzie trzeba zboczyć z trasy samochód 4×4, w amazońskiej puszczy łodzie. Nie unikamy dachu ciężarówki, grzbietu konia gdy trzeba lub łapiemy auto-stopa. Każdy transport jadący do celu jest dobry, a droga wpisana jest w wielką przygodę.

Gdzie śpimy?
Noclegi organizujemy na miejscu z dnia na dzień najczęściej w hostelach klasy turystycznej. Każdy z uczestników będzie mógł skorzystać z miejsc polecanych przez pilota grupy lub zupełnie indywidualnie wybrać hotel który mu się podoba. Każdy płaci za siebie stosownie do standardu noclegu i tego ile mu się uda wytargować. Dla urozmaicenia tam gdzie to możliwe śpimy na dachach lub tarasach naszych kwater, na plaży, pod gołym niebem lub w domu lokalnych mieszkanców.

Jak się żywimy?
Ameryka Południowa, a szczególnie Peru słynie z różnorodności lokalnej kuchni. Każdy region oferuje inny rodzaj pożywienia dlatego staramy sie korzystać z jadłodajni przeznaczonych dla „miejscowych”, podpatrzeć ich sposób jedzenia, próbować potraw polecanych przez tubylców.
Pozwala to poznać autentyczny smak potraw, nie zmieniony pod podniebienie turysty i rytuały związane z posiłkiem. Każdy zamawia tylko to na co ma ochotę, przeciaż podróżować można również kulinarnie, a po powrocie wzbogacić własną kuchnię i zaskoczyć przyjaciół.

Wycieczka do Peru to dużo ezgotycznych owoców, soków i warzyw, a także owoców morza, więc szykujcie podniebienia na niebiańską ucztę.

Co zobaczymy?
W peruexpedicion ogromną wagę przywiązujemy do swobodnego podróżowania, dotykania „innego” własnymi zmysłami, subiektywnego odkrywania rzeczy które nas interesują. Jesteśmy bardzo elastyczni, dlatego oprócz pewnego „szkieletu”, planu trasy na który zgadzają sie uczestnicy jeszcze przed wyjazdem każdy na miejscu ma wolność w wyborze atrakcji które go interesują i spędzania własnego czasu.
Jeśli ktoś indywidualnie decyduje się zwiedzać jakieś miejsce nasz pilot wytłumaczy jak dojechać, zorganizuje transport i pomoże w kupnie biletów wstępu. Często taka wycieczka fakultatywna jest „perełką” całej wyprawy, a my wciągamy ją na listę „rzeczy koniecznych do zobaczenia” następnym razem.

Trudy podróży i niebezpieczeństwa.
Każda wyjazd niesie ze sobą ryzyko. Poznajemy świat z jego dobrym i złymi stronami. Czasami nie będzie sterylnie czysto, brak klimatyzacji i brudna toaleta. Rzeczy, które dla nas stanowią problem dla miejscowych są zupełnie naturalne. Brak ciepłej wody pod prysznicem, niedoprana pościel, posiłki przygotowywane w niehigienicznych warunkach są nieodłącznym emelentem każdej wyprawy.

Przed podjęciem decyzji o wyprawie do Peru musimy zapytać sami siebie, czy przez te kilkanaście dni wielkiej przygody jesteśmy w stanie poświęcić swój komfort i wygodę na rzecz aktywnego wypoczynku i trudów podróży. Jeśli tak, zapraszamy do nas.

Pilot/Przewodnik
Nad prawidłowym przebiegiem wyprawy czuwa pilot. Jego obowiązkiem jest zorganizowanie uczestnikom transportu, pomoc przy wyszukaniu noclegów, biletów wstępu i takim zorganizowaniu czasu, by zrealizować punkty programu. Powinien udzielić informacji o przepisach obowiązujących turystów i podstawowej informacji krajoznawczej. Jest negocjatorem w sytuacjach konfliktowych w grupie, warunkowo pełni rolę tłumacza.

Nasi przewodnicy po Peru mają własne zdanie na każdy temat i najczęściej inne od Twojego!

Można z nimi porozmawiać o polityce, religii, podatkach, pamietając, że nie obowiązuje ich żadna poprawność polityczna i każdy ma pełną swobodę wyrażania swoich poglądów. Zalecamy im, aby byli zawsze w kontrze do przedmówcy: jeżeli jesteś bardziej lewicowy to oni bedą bardziej na prawo. I odwrotnie, jeżeli Twoje poglądy są bardziej prawicowe to nasi piloci bedą stać po drugiej stronie 🙃 Wpisuje się to doskonale w naszą polską skłonność do kłótliwości i peruwiańską pasję toczenia dyskusji. Jeżeli Ci to przeszkadza to poszukaj sobie biura podróży gdzie powiedzą Ci tylko to co chcesz usłyszeć.

Pilot korzysta z przewodników! Musimy przestrzegać peruwiańskiego prawa, dlatego w niektórych muzeach i atrakcjach turystycznych jesteśmy zobligowani do wzięcia przewodnika z tego miejsca, aby nie odbierać miejsc pracy lokalnej ludności. Chcemy wspierać peruwianską gospodarkę i nie mamy z tym problemu. Złamanie tego zakazu grozi naszemu pilotowi/przewodnikowi odebraniem licencji.

Mieszkamy w Peru i w różnych regionach mamy sporo znajomości. Często zatrzymując się w jakimś miejscu nasi piloci dzwonią po swoich lokalnych znajomych, rodzinę, mieszkających tam Polaków, aby przyszli i spotkali się z grupą. Dzięki temu będziecie mogli lepiej poznać peruwiańskie realia, porozmawiać z niesamowitymi ludźmi i wzbogacić wyjazd.

Sidebar