Peru Expedicion

WITAMY W PERU

Zadzwoń do nas przez Internet, Whats'up/Viber/Signal +51 945-742-792
                    Gadu-Gadu
Aktualnie w Limie jest: Friday, 22-02-2019, godz. 12:05   •   NAJBLIŻSZY WYJAZD: 08- 22 MARZEC TOP PERU   •   Szukaj lotów z: Madrytu, Amsterdamu, Londynu. Nie ma tanich lotów z Polski.   •   Gdzie możesz kupić bilet: skyscanner.pl, momondo.pl, tripsta.pl   •   Mamy wolne miejsca! Małe grupy i lokalnego przewodnika!

PORADY

Aby wjechać do Peru i Boliwii wystarczy paszport który jest ważny jeszcze przez 6 miesięcy od daty przyjazdu. Obywatele polscy podróżujący po Peru w celach turystycznych mogą tam spędzić 180 dni i nie potrzebują wizy.

Jeżeli zamierzamy podróżować tylko po Peru możemy zdeponować dokument w polskiej ambasadzie, a ze sobą zabrać tylko kopię poświadczoną przez konsula. Będzie on jednak potrzebny (paszport) jeśli zamierzamy korzystać z transportu lotniczego.
W Peru i Boliwii nie ma zwyczaju zatrzymywania turysty (gringo) do kontroli i proszenia go o jakiś dowód tożsamości, ale jeśli tak się zdarzy to ksero paszportu poświadczone przez konsulat wystarczy w zupełności.

Przed podróżą należy zrobić sobię kopie wszystkich ważnych dokumentów które zabieramy ze sobą, (paszportu,ubezpieczenia, prawa jazdy, biletów lotniczych, itp) należy też zrobić fotokopię tych dokumentów i umieścić ją na swojej poczcie elektronicznej. W razie utraty/kradzieży naszych papierów takie dane ułatwiają konsulatowi wyrobienie nowych.

Przed wyjazdem do krajów andyjskich zalecamy wizytę u lekarza rodzinnego i zbadanie stanu zdrowia. Konsultacja lekarska powinana skłonić nas do zabrania ze sobą pewnej minimalnej ilości leków w tym na: przeziębienie, biegunkę, rozstrój żołądka, objawy choroby lokomocyjnej, a także środki przeciwbólowe, plaster opatrunkowy i inne środki wg uznania. Część wyjazdu będzie przebiegać na wysokościach powyżej 3000 tys. m. n.p.m więc należy przygotować się na chorobę wysokościową i sposoby jej zapobiegania.

Przewodniki podają różne informacje, ale jadąc do Peru nienależy sobie zawracać głowy jakimikolwiek szczepieniami. Zagrożenie chorobami tropikalnymi na wybrzeżu i w górach jest marginalne, a dla wybierających sie do dżungli zalecamy ewentualnie szczepienie przeciwko żółtej febrze, które należy przyjąć na 10 dni przed wizytą. Jeżeli planujemy dłuższy pobyt w Amazonii możemy przyjąć szczepionkę przeciwko dendze, zagrożenie malaryczne obecnie nie występuje.

 
Naucz się uśmiechać i bądź dobrej myśli, tacy są właśnie Peruwiańczycy mimo trudów życia. W Peru uśmiech otworzy Ci każde drzwi, a uprzejmość i szacunek zapewnią bezpieczeństwo i pomoc w każdej sprawie. Jeżeli zaprzyjaźnisz się z tubylcem, zostaniesz zaproszony na każdą rodzinną uroczystość i poleconym znajomym, bo gościnność i chęć do zabawy to ich cecha narodowa, a posiadanie znajomego „gringo” jest powodem do dumy.
                                                                                                                            Z przemyśleń Polaków zamieszkujących Peru

Należy zaopatrzyć sie w niewielką, najlepiej nieprzemakalną saszetkę podróżną, którą będziemy nosić pod ubraniem. Trzymać w niej należy paszport i ważne dokumenty, a także część pieniędzy. Do płacenia na ulicy wystarczą drobne z kieszeni lub ewentualnie mały portfelik.

Dobrze jest mieć w ubranich różne ukryte, wewnętrzne kieszenie, czy to w krótkich szortach, spodenkach, spodniach, czy różnego rodzaju bluzach. Całej gotówki, którą mamy przy sobie nigdy nie wolno trzymać w jednym miejscu.

Walutą lokalną jest SOL peruwiański, ale można płacić również w dolarach. Dlatego zabieramy ze sobą dolary amerykańskie w dobrym stanie, czyli nigdzie nie przetarte i nie poniszczone unikając serii CB ! której w Peru się nie wymieni, a także karty kredytowe aby korzystać z lokalnych bankomatów. Za jednym razem można wypłacić około 300 dolarów lub 1500 soli zależnie od banku.

Najpopularniejsze banki znajdują się w każdym większym mieście są to: BANCO DE LA NACION, SCOTIABANK, BPC i INTERBANK. Przed wyjazdem każdy musi zasięgnąc informacji we własnym banku ile będzie mu potrącane za wypłatę za granicą. Jeżeli mamy konto prowadzone w polskich złotych to najczęsciej pieniądze są najpierw przeliczne na dolary, a później na sole, więc opłata może być spora.

Nie trzeba zawracać sobie głowy roamingiem, aby swobodnie zadzwonić do Polski. U swojego operatora należy sprawdzić głównie ceny połączeń przychodzących i smsów, gdyż dzwonienie z Peru jest tanie i wygodne. Na cały Świat. Minuta połączenia międzynarodowego kosztuje około 50 groszy polskich, a najwięksi operatorzy to TELEFONICA i CLARO. Nie ma również problemu z kupnem telefonu, czy karty SIM na miejscu. Internet jest ogólnie dostępny i tani. Godzina używania kosztuje od 1-3 soli w zależności od miejsca, w dużych miastach w wielu miejscach można skorzystać z darmowego wi-fi.

Napięcie elektryczne w Peru to 220V , 60Hz typu amerykańskiego, czyli dwa płaskie bolce równolegle ułożone lub rzadziej występujące wtyczki typu B, charakteryzujące się okrągłym bolcem(uziemienie) lub europejskie o dwóch okrągłych bolcach. Dlatego trzeba zaopatrzyć sie w tzw „przejściowki”.

Zalecamy zabranie ze sobą również podarunków, gadżetów dla indiańskich dzieci w andyjskich wioskach. Mogą to być różnego rodzaju świecące długopisy, bączki, bryloczki, widokówki, kredki itp. Zaglądamy w różne miejsca i poznajemy kraj od tej prawdziwej strony często odwiedzając rejony w których trudy życia i bieda i rozwarstwienie społeczne jest tak duże, że przekracza nasze wyobrażenia. W takich sytuacjach uśmiech dziecka rozjaśnia nam smutny widok, a skromny podarek zapewnia życzliwośc i pomoc lokalnych mieszkańców.
 
Po więcej informacji dotyczących położenia geograficznego zapraszamy tu.
CURRENCY RATES
Powered by ExchangeRates.org.uk
Mapa
ibermaxxRadiowy Klub Obieżyświata1Radio KoszalinKochamyPeruTripCONNECT