Peru Expedicion

WITAMY W PERU

Zadzwoń do nas przez Internet, Whats'up/Viber/Signal +51 945-742-792
                    Gadu-Gadu
Aktualnie w Limie jest: Sunday, 05-07-2020, godz. 09:34   •   Zbieramy grupy na tą jesień i zimę do Peru i Kolumbii.   •   Przebukuj loty lub bilety od października tego roku i na kolejne miesiące.   •   Obecnie zbieramy chętnych na Peru: październik/listopad/grudzień i Kolumbię: grudzień/styczeń/luty/marzec   •   Mamy wolne miejsca! Małe grupy i lokalnego przewodnika!

PORADY

Aby wjechać do Peru i Boliwii wystarczy paszport który jest ważny jeszcze przez 6 miesięcy od daty przyjazdu. Obywatele polscy podróżujący po Peru w celach turystycznych nie potrzebują wizy i mogą w tym kraju spędzić 180 dni, ale o tyle trzeba poprosić urzędnika podczas kontroli paszportowej na lotnisku w Limie. W innym przypadku dostaniemy standardowe 30 lub 90 dni.


Jeżeli zamierzamy podróżować tylko po Peru możemy zdeponować dokument w polskiej ambasadzie, a ze sobą zabrać tylko kopię poświadczoną przez konsula. Będzie on jednak potrzebny (paszport) jeśli zamierzamy korzystać z transportu lotniczego, czyli  robić przeloty wewnętrzne, na przykład Cusco-Lima.
W Peru i Boliwii nie ma zwyczaju zatrzymywania turysty (gringo) do kontroli i proszenia go o jakiś dowód tożsamości, ale jeśli tak się zdarzy to ksero paszportu poświadczone przez konsulat wystarczy wzupełności.


Przed podróżą należy zrobić sobie kopie wszystkich ważnych dokumentów które zabieramy ze sobą, (paszportu, ubezpieczenia, prawa jazdy, biletów lotniczych, itp) należy też zrobić fotokopię tych dokumentów i umieścić ją na swojej poczcie elektronicznej. W razie utraty/kradzieży naszych papierów takie dane ułatwiają konsulatowi wyrobienie nowych.

Przed wyjazdem do krajów andyjskich zalecamy wizytę u lekarza rodzinnego i zbadanie stanu zdrowia. Konsultacja lekarska powinna skłonić nas do zabrania ze sobą pewnej minimalnej ilości leków w tym na: przeziębienie, biegunkę, rozstrój żołądka, objawy choroby lokomocyjnej, a także środki przeciwbólowe, plaster opatrunkowy i inne środki wg uznania.

Część wyjazdu będzie przebiegać na bardzo dużych wysokościach powyżej 3 tys.m n.p.m. więc należy przygotować się na chorobę wysokościową i sposoby jej zapobiegania.

Przewodniki podają różne informacje, ale jadąc do Peru nie należy sobie zawracać głowy jakimikolwiek szczepieniami. Zagrożenie chorobami tropikalnymi na wybrzeżu i w górach jest marginalne, a dla wybierających się do dżungli zalecamy ewentualnie szczepienie przeciwko żółtej febrze, które należy przyjąć na 10 dni przed wizytą. Jeżeli planujemy dłuższy pobyt w Amazonii możemy przyjąć szczepionkę przeciwko dendze, zagrożenie malaryczne obecnie nie występuje.

 

Należy zaopatrzyć się w niewielką, najlepiej nieprzemakalną saszetkę podróżną, którą będziemy nosić pod ubraniem. Trzymać w niej należy paszport i ważne dokumenty, a także część pieniędzy. Do płacenia na ulicy wystarczą drobne z kieszeni lub ewentualnie mały portfelik.
Dobrze jest mieć w ubraniach różne ukryte, wewnętrzne kieszenie, czy to w krótkich szortach, spodenkach, spodniach, czy różnego rodzaju bluzach. Całej gotówki, którą mamy przy sobie nigdy nie wolno trzymać w jednym miejscu.

 

Walutą lokalną jest SOL peruwiański, ale można płacić również w dolarach. Dlatego zabieramy ze sobą dolary amerykańskie w dobrym stanie, czyli nigdzie nie przetarte i nie poniszczone unikając serii CB ! której w Peru się nie wymieni, a także karty kredytowe aby korzystać z lokalnych bankomatów. Za jednym razem można wypłacić około 300 dolarów lub 1500 soli zależnie od banku.


Najpopularniejsze banki znajdują się w każdym większym mieście są to: BANCO DE LA NACION, SCOTIABANK, BPC i INTERBANK. Przed wyjazdem każdy musi zasięgnąć informacji we własnym banku ile będzie mu potrącane za wypłatę za granicą. Jeżeli mamy konto prowadzone w polskich złotych to najczęściej pieniądze są najpierw przeliczne na dolary, a później na sole, więc opłata może być spora.

 

Nie trzeba zawracać sobie głowy roamingiem, aby swobodnie zadzwonić do Polski. U swojego operatora należy sprawdzić głównie ceny połączeń przychodzących i smsów, gdyż dzwonienie z Peru jest tanie i wygodne. Na cały świat. Minuta połączenia międzynarodowego kosztuje około 50 groszy polskich, a najwięksi operatorzy to TELEFONICA, ENTEL, BITEL i  CLARO.

Nie ma również problemu z kupnem telefonu, czy karty SIM na miejscu. Internet jest ogólnie dostępny i tani. Godzina używania kosztuje od 1-3 soli w zależności od miejsca, w dużych miastach w wielu miejscach można skorzystać z darmowego wi-fi.

Napięcie elektryczne w Peru to 220V , 60Hz typu amerykańskiego, czyli dwa płaskie bolce równolegle ułożone lub rzadziej występujące wtyczki typu B, charakteryzujące się okrągłym bolcem(uziemienie) lub europejskie o dwóch okrągłych bolcach. Dlatego trzeba zaopatrzyć sie w tzw „przejściowki”.

Zalecamy zabranie ze sobą również podarunków, gadżetów dla indiańskich dzieci w andyjskich wioskach. Mogą to być różnego rodzaju świecące długopisy, bączki, bryloczki, widokówki, kredki itp. Zaglądamy w różne miejsca i poznajemy kraj od tej prawdziwej strony często odwiedzając rejony w których trudy życia i bieda i rozwarstwienie społeczne jest tak duże, że przekracza nasze wyobrażenia. W takich sytuacjach uśmiech dziecka rozjaśnia nam smutny widok, a skromny podarek zapewnia życzliwość i pomoc lokalnych mieszkańców.

 

 

Po więcej informacji dotyczących położenia geograficznego zapraszamy TU

CURRENCY RATES
Powered by ExchangeRates.org.uk
Mapa
Peru NieruchomościKochamyPeruTripCONNECTKawa z PeruRadiowy Klub Obieżyświata1Radio Koszalin