Blog
Peru wycieczka: 26.04 - 10 Maj 2025
W +/- 3 dni
👉 Kolejny termin: 16 – 28.05.2025
Warunkiem wyjazdu jest bezpośrednia rozmowa z nami przez komunikatory internetowe i dostępność miejsc w naszym busie. Dzwonić do skutku, codziennie po godzinie 17:00 czasu polskiego.
Celem wyprawy jest : poznać różnorodność Peru. Wyjazd dla ludzi lubiących przyrodę, krajobrazy i dobrą kuchnię.
Jeżdżąc prywatnym busem będziemy poznawać dawne szlaki Inków. Zobaczymy tajemnicze linie Nazca, życie pingwinow i lwów morskich w Paracas, indian Aymara na jeziorze Titikaka, oraz Machu Picchu, czyli jeden z siedmiu nowych cudów świata.
Wyprawa dla każdego komu nie przeszkadza czasami brak internetu, czy noc bez ciepłej wody. Zobaczymy bardzo dużo, spróbujemy jeszcze więcej. Wyjazd przygodowy z prywatnym transportem prowadzony przez Polaków z Peru.
Jak to będzie mniej więcej wyglądało
Dzień 1 Odbieramy Was z lotniska w Limie i jedziemy do miejsca zakwaterowania. Lima kolonialna, lub dzielnica Miraflores. Spotkanie poznawczo- organizacyjne ze wszystkimi uczestnikami, omówienie planu na następny dzień. Odpoczynek przy czymś orzeźwiającym do picia. Nocleg.
Dzień 2 Do południa zwiedzamy starówkę kolonialnej Limy. Zaczniemy od Plaza San Martin, gdzie będzie okazja wymienić trochę pieniędzy. Pasażem Jiron de la Union ruszymy pod Pałac Prezydencki po drodze zaglądając na lokalne stragany.
Będąc na Plaza Mayor zobaczymy Katedrę i Pałac Arcybiskupi. Zabierzemy Was w boczną uliczkę do bodegi gdzie poznacie proces przygotowania pisco sour. Później Mercado Central, Monasterio San Francisco lub Convento Santo Domingo. Zrównoważone połączenie historii i współczesności, żeby nie przynudzać.
Później pyszny obiad w naszej sekretnej lokalnej restauracji złożony z owoców morza. Wsiadamy w busa i jedziemy na południe. Dzisiejszym celem jest Paracas. Śpimy w hotelu z widokiem na ocean i dużym tarasem gdzie przy czymś mocniejszym do picia opowiemy Wam o historii podboju Peru.
Dzień 3 Wczesnym rankiem z przystani łodzią motorową wyruszymy na Islas Ballestas, wyspy u brzegu Pacyfiku. Będziemy podziwiać pingwiny Humboldta, lwy morskie, delfiny, pelikany i niezliczone ilości ptactwa. Zobaczymy też tajemniczy geoglif zwany Candelabrem spokrewniony ze słynnymi liniami Nazca.
Po powrocie z rejsu śniadanie w jednej z portowych restauracji i dalsza podróż do stolicy peruwiańskiego wina – Ica.
Możliwe zwiedzanie jednej z winiarni. Wizyta w Oazie Huacachina, organizacja przejazdu wehikułami bugge po wydmach w miejscu gdzie odbywał się rajd Dakar i sandboarding, czyli zjazdy z wydmy na desce.
Bez paniki z nami każdy zwiedza i bierze udział tylko w tym co chce 😉 Po szaleństwach na pustyni dalszy przejazd do Nazca i nocleg.
Dzień 4 Po śniadaniu chętni przelecą się awionetką nad pustynią i słynnymi liniami Nazca. Tylko z góry widać ogrom pustyni i tajemniczość rysunków. Po locie najdłuższy przejazd wyprawy. Słynną trasą Panamerykańską ruszymy na południe pokazując Wam atrakcje nieznane w żadnym biurze podróży.
Tego dnia zatrzymamy się na nocleg tam gdzie uda nam się dojechać. Być może będzie to miejscowość Chala, Atico, Camana. Szczątki prehistorycznych wielorybów, gaje oliwne, kąpiel na dzikiej plaży itd..
Dzień 5 Przejazd do Arequipy. Śniadanie z garkuchni od lokalnych sprzedawców, czyli pieczywo z awokado i kozim serem + szklaneczka andyjskich zbóż do picia (maca, chicha i kiwicha). Opuszczamy pustynię i ruszamy w Andy.
Dojazd do hotelu, zakwaterowanie i wyjście na miasto. Wizyta na targowisku San Camilo i świeżo wyciskane soki z chirimoya, lucuma, lulo, guanabana. Producent wyrobów z lamy i alpaki, karmienie tych sympatycznych zwierząt. Zwiedzanie Katedry i przysmak regionu, czyli zupa z krewetek rzecznych. Wieczorem wyjście do lokalu z muzyką na żywo.
Dzień 6 Z rana skorzystamy z pralni, aby wyprać znoszone ubranie. Dalsze poznawanie „Białego Miasta”. Dwudniowy pobyt na wysokości 2.400m n.p.m ma na celu aklimatyzację przed wjechaniem w wysokie góry i uniknięcie ostrych objawów choroby wysokościowej. Bedzie można zrobić city tour otwartym autobusem po okolicach Arequipy, rafting pontonami na rzece Chili, odwiedzić klasztor św. Katarzyny lub muzeum Andyjskie. Po południu czas wolny.
Opcjonalnie fakultatywny wyjazd do jednego z najgłębszych kanionów na ziemi, słynnego kanionu Colca. Wszyscy chętni wyruszą rano wspinając się busem na wysokość 4 tyś. metrów n.p.m robiąc przystanki na herbatę z liści koki.
Przejedziemy przez rezerwat narodowy Aguadas Blancas, zobaczymy pasące się stada lam, alpak i wikunii. W połowie trasy osiągniemy najwyższą wysokość podczas wyjazdu: 4.910m n.p.m gdzie zrobimy przystanek na punkcie widokowym. Następnie zjedziemy do miejscowości Chivay na obiad.
Po obiedzie pojedziemy do Cabanaconde skąd zaczniemy 3 godzinne zejście na dno kanionu do oazy Sangalle. Kto nie będzie miał ochoty na trekking lub dopadnie go choroba wysokościowa poczeka na grupę w dobrym hotelu na górze. Na dnie kanionu basen, ognisko i nocleg w prostych warunkach, drewnianych bungalowach. Reszta grupy będzie mogła zostać jeszcze jeden dzień w Arequipie i zwiedzać według planu.
Dzień 7 Około 05:00 rano, grupa która dzień wcześniej zeszła na dno kanionu wspina się na górę. Bedzie można wynająć muły. Pozostali czekają na nich na górze, a gdy dojdą i napiją się piwa wszyscy razem ruszymy w drogę powrotną zatrzymując się w punktach widokowych i wypatrując kondorów. Spróbujemy drinka z kaktusa i zjemy obiad w formie bufetu złożony z dań kuchni kreolskiej.
Po obiedzie grupa która zwiedzała dzień dłużej Arequipę dołącza do reszty i razem ruszymy w długą drogę (6 godzin) nad jezioro Titikaka. Wieczorem dojedziemy do Puno. Będzie to najwyżej położony nocleg na trasie, więc możliwość wystąpieni choroby wysokościowej. Kolacja i lulu.
Dzień 8 Wycieczka na pływające wyspy ludu Uros położone na jeziorze Titikaka. Odwiedzimy dwie wyspy, poznamy ich historię, zwyczaje i obecny sposób życia. Przebierzemy się w oryginalne stroje. Będzie możliwość przepłynięcia się łodzią trzcinową i dostanie pieczątki do paszportu. Po powrocie obiad w jednej z lokalnych restauracji i około godziny 14:00 ruszymy pod szarą pumę, punkt widokowy Puma Umti będący symbolem miasta.
Następnie kolejna dłuższa trasa do Pisac w Świętej Dolinie Inków. Późno wieczorny dojazd i nocleg.
Dzień 9 Zwiedzanie Świętej Doliny Inków. Wizyta na indiańskim targowisku w Pisac, pełnym magicznych, szamańskich przedmiotów. Możliwy lekki trekking szczytami okolicznych wzgórz. Przejeżdżając Świętą Dolinę Inków zrobimy postój w cuyerias, restauracjach serwujących specialność doliny, czyli świnki morskie prosto z grilla.
W Urubambie zatrzymamy się na targowisku warzyw i owoców, Po południu dojazd do Ollantaytambo, najstarszego inkaskiego miasta z kamienia. Zakwaterowanie w skromnym rodzinnym hostelu i zwiedzanie okolicy. Ci którzy będą chcieli wejdą na ruiny twierdzy wznoszącej się nad miastem. Ci którzy nie będą chcieli płacić biletu wstępu pójdą na pięknie położone tarasy i strażnice na zboczu góry. Wieczorem grzane peruwiańskie wino i potrawy prosto z pieca.
Dzień 10 Docieramy do Machu Picchu pociągiem lub przez Hydroelektrykę! (Wybierzemy na miejscu) Ci którzy będą chcieli dotrzeć pociągiem, rano będą zwiedzać miejscowość Ollantaytambo, a w południe wsiądą w turystyczny, panoramiczny pociąg do miejscowości Aguas Calientes. Tam poczekają na resztę grupy. Osoby chętne na podróż przez Hydroelektrykę- wcześnie rano czeka nas 6 godzinny przejazd na drugą stronę Andów do selva alta, czyli dżungli wysokiej. Po dotarciu na miejsce, czyli do elektrowni wodnej czeka nas 3 godzinny marsz przez dżunglę wzdłuż torów kolejowych.
Zobaczymy zmieniającą się roślinność, plantacje kawy, awokado, dziko rosnący imbir. Bedziemy szli wzdłuż rzeki Urubamby i górskich szczytów. Po dotarciu na miejsce do Aguas Calientes spotkanie z resztą grupy, organizacja noclegu i kupno biletów na busa, który nas wwiezie do ruin. Będzie opcja wejścia pieszo.
Dzień 11 Zwiedzamy Machu Picchu! Wjedziemy do słynnych ruin oficialnym turystycznym busem krętą drogą przez dżungle. Lubiący wyzwania będą mogli wejść pieszo. Zgodnie z najnowszymi obostrzeniami grupy są zobowiązane wziąć lokalnego przewodnika z przed wejścia do ruin i poruszać się tylko wyznaczonymi ścieżkami. Żaden inny przewodnik w tym nasz nie może oprowadzać po ruinach! Po zwiedzeniu poszczególnych sektorów i świątyń zrobimy czas wolny na indywidualne poznawanie miasta i umówimy się na obiad w restauracji na dole. Po obiedzie ruszymy w drogę powrotną do Hydroelektryki, wsiądziemy w naszego busa i pojedziemy do Cusco.
Dzień 12 Całodzienne zwiedzanie Cusco. Zaczniemy od punktu widokowego Christo Blanco z którego zobaczymy panoramę miasta. Następnie spacerem wzdłuż twierdzy Sacsaywaman zejdziemy do Plaza de Armas i zaczniemy zwiedzać dzielnicę San Blas. Odwiedzimy indiański targ San Pedro, Muzeum Kawy, Plac św. Franciszka. Zjemy dobry obiad. Chętni będą mogli pójść do świątyni słońca Coricancha. Po południu czas wolny na ostatnie zakupy, buszowanie po niezliczonych straganach i targowanie się z lokalsami.
Wieczorem wyjście na wspólną kolację i „Cusco by night”. Poszukamy jakiejś peruwiańskiej imprezy, aby bawić się przy dźwiękach cumbii, salsy i bachaty. Oficjalny koniec wyprawy.
Dzień 13 Przelot powrotny do Limy. Po wylądowaniu udamy się na zwiedzanie turystycznej dzielnicy Miraflores. Odwiedzimy Larcomar, spacer klifami do Parku Miłości, zjemy pożegnalny obiad. Transfer na lotnisko i wylot z Peru. Nasza przygoda dobiega końca.
Dzień 13/14/15/16 (Dodatkowo) Wszystkim chętnym zorganizujemy fakultatywną wycieczkę do amazońskiej dżungli. Przelot do Iquitos. Przez najbliższe dni będziemy spacerować z maczetą w ręku po lesie deszczowym, łowić piranie, podglądać tanantule, nocami wypływać w poszukiwaniu kajmanów. Przytulimy się do anakondy i leniwca, odwiedzimy rdzennych indian Yaguas lub Bora, a przy odrobinie szczęścia popływamy po Amazonce z różowymi delfinami.
Należy przygotować się na biwakową formę pobytu w końcu to dżungla. Zabrać ze sobą poczucie humoru i miłość do egzotycznych zwierzaków.
Dzień 16 Przelot do Limy i wylot z Peru.
Uwagi:
a) Nie możemy zagwarantować, że wszystkie miejsca wymienione w planie trasy będą otwarte. Tak by to wyglądało przed pandemią, ale obecnie rząd może zamknąć każde z nich z dnia na dzień. Powoli wszystko wraca do normy, ale przyjedźcie z nastawieniem, że nie wszystko musicie zobaczyć, bo liczy się przygoda i dobra zabawa. Z nami na pewno będą modyfikacje planu, bo dostosowujemy się do sytuacji na miejscu i nie mamy wpływu na tę pandemiczną histerię.
b) Transport prywatny na całej trasie nie obejmuje taksówek z/i na lotniska. Możemy je (taksówki) zorganizować i są to groszowe sprawy, ale są to osobne firmy, więc za kurs płacicie bezpośrednio taksówkarzowi.
c) Program dnia pierwszego i ostatniego będzie ustalany na bieżąco w zależności od biletów lotniczych. Po drodze będzie dużo atrakcji nie ujętych w planie: (Puerto Inca, szkielety prehistorycznych wielorybów na pustyni, misy solne Maras) itd.. które będziemy realizować jeżeli starczy nam czasu. O wszystkim decyduje pilot prowadzący grupę.
Koszty i warunki wyjazdu: o uczestnictwie w wyjeździe decyduje kolejność zgłoszeń i rozmowa bezpośrednia. Grupa musi być mobilna i kameralna, maksymalnie – 12 osobowa.
Cena zależy od liczby uczestników i w całości będzie podana jak się zbierze grupa co najmniej 7 osób.
Koszty rozkładają się następująco:
* Bus + kierowca i honorarium dla przewodnika – ? (zależy od ilości osób w grupie)
*około 65 usd/na osobę ze sobą na dzień pobytu w Peru (hotele, jedzenie i bilety wstępu)
Informacje dodatkowe: 2024 będzie najlepszy na odwiedzenie Peru. Mało turystów jeszcze dobre ceny. Przelot każdy z uczestników organizuje we własnym zakresie, my odbieramy Was na lotnisku w Limie. Listę rzeczy potrzebnych do zabrania prześlemy jak będziemy mogli potwierdzić wyjazd. Wyjazd można przedłużyć o kilka dni pobytu wedle własnego uznania.