+ 51 950 829 369

  • facebook
  • youtube
  • instagram

Blog

Wyprawa: Samochodem przez Peru + Dżungla

Trochę objazdowo, trochę trampingowo

Celem wyprawy jest : poznać różnorodność Peru

Przygoda dla ludzi lubiących przyrodę, chętnych poznania egzotycznych zwierząt, nieznanych amazońskich roślin, ciekawych smaku owoców które występują tylko na wschodnich stokach Andów. Dla ludzi ciekawych andyjskiej kultury, burzliwej historii i zabytków dawnego państwa Inków.
Podróżując dawnymi szlakami Inków będziemy obserwować kondory, odwiedzimy Indian Ayamara na trzcinowych wyspach jeziora Titikaka, Świętą Dolinę Inków, archeologiczną stolicę Ameryki Południowej- Cusco, a wizyta w zaginionym mieście Machu Picchu będzie ukoronowaniem niesamowitej przygody.

Polecana: wielbicielom roślin i zwierząt, fotografom przyrody, lubiącym naturę i tym którym nie przeszkadza czasami brak Internetu lub noc bez ciepłej wody, a przygodę i poznanie drugiego człowieka cenią sobie bardziej niż chwilowy brak komfortu.

Terminy: od kwietnia do końca listopada

Trasa: Lima Stare Miasto ▪️ przelot do Arequipy ▪️ city tour Arequipa ▪️ Chivay ▪️ kanion Colca ▪️ Puno ▪️ jezioro Titikaka ▪️ Puma Umti ▪️ Pisac ▪️ Święta Dolina Inków ▪️ Ollantaytambo ▪️ turystyczny pociąg do Machu Picchu ▪️ Aguas Calientes- Machu Picchu ▪️ Cusco ▪️ przelot do Iquitos nad Amazonką ▪️ 3 noce/4 dni w peruwiańskiej dżungli ▪️ Lima.

Jak to będzie mniej więcej wyglądało

DZIEŃ 1 Powitanie na lotnisku w Peru i przejazd do miejsca zakwaterowania, albo w Limie kolonialnej, albo w dzielnicy Miraflores. Spotkanie poznawczo- organizacyjne, omówienie planu na następny dzień. Odpoczynek przy czymś orzeźwiającym do picia. Nocleg.

DZIEŃ 2 Zwiedzanie Limy kolonialnej zaczniemy od Plaza San Martin, gdzie będzie okazja wymienić trochę pieniędzy. Pasażem Jiron de Union ruszymy pod Pałac Prezydencki po drodze zaglądając na lokalne stragany i do kościoła La Merced.
Będąc na Placu Głównym będzie okazja zobaczyć Katedrę i Pałac Arcybiskupi, w jednej z bocznych uliczek odwiedzimy bodegę gdzie spróbujemy lokalnego drinka Pisco Sour. Spojrzymy na Monasterio San Francisco, pójdziemy do Parku la Muralla aby zobaczyć rzekę Rimac.
W jednej z lokalnych restauracji zjemy obiad złożony z owoców morza, a po południu pojedziemy na lotnisko, aby polecieć do Arequipy.Transfer do hotelu w kolonialnej części miasta. Nocny spacer po Starówce. Nocleg.

DZIEŃ 3 Zwiedzanie miasta „wiecznej wiosny”- Arequipy. Zaczniemy od wizyty na targowisku San Camilo gdzie napijemy się soków ze świeżo wyciskanych egzotycznych owoców takich jak: chirimoya, lucuma, lulo, guanabana, etc.. Później dobra kawa i zwiedzanie Katedry. Następnie wizyta u producenta wyrobów z lamy i alpaki gdzie zobaczymy andyjskie zwierzęta wielbłądowate, czyli lamę, alpakę, wikunię i guanako.
Jeżeli zabraknie Wam adrenaliny dla chętnych rafting na górskie rzece o nazwie Chili. Możliwy również city tour po okolicy, czyli przejazd otwartym autobusem, czy odwiedziny w klasztorze św. Katarzyny. Wieczorem wychodzimy na miasto i bawimy się przy muzyce na żywo.

DZIEŃ 4 Po śniadaniu wyjazd do jednego z najgłębszych kanionów na ziemi, słynnego kanionu Colca. Wyruszymy rano wspinając się busem na wysokość 4 tyś. metrów n.p.m. robiąc przystanki na herbatę z liści koki.
Przejedziemy przez rezerwat narodowy Aguadas Blancas, zobaczymy pasące się stada lam, alpak i wikunii. W połowie trasy osiągniemy najwyższą wysokość podczas tego wyjazdu 4.910m n.p.m. gdzie zrobimy przystanek na punkcie widokowym. Następnie zjedziemy do miejscowości Chivay na późny obiad. Następnie albo zakwaterowanie w hotelu w Chivay, albo dalszy przejazd do Cabanaconde. Nocleg.

DZIEŃ 5 Wczesnym rankiem około 06:00 rano pojedziemy na punkt widokowy Cruz del Condor, aby obserwować te królewskie ptaki. Następnie podróżując skrajem kanionu będziemy zatrzymywać się w punktach widokowych, zobaczymy andyjską wioskę Maca gdzie spróbujemy colca sour – drinka z kaktusa i pojedziemy na kreolski obiad serwowany w formie bufetu.
Po objedzie ruszymy w długą drogę ( 6 godz. jazdy) nad jezioro Titikaka. Wieczorny dojazd do Puno. Będzie to najwyżej położony nocleg na trasie, możliwość wystąpienia choroby wysokościowej. Na kolację świnka morska 😉

DZIEŃ 6 Śniadanie. Wycieczka na pływające wyspy ludu Uros, położone na jeziorze Titikaka. Odwiedzimy dwie wyspy gdzie poznamy historię ich powstania, obecne tradycje i sposób życia, oraz przebierzemy się w oryginalne stroje. Będzie możliwość przepłynięcia się łodzią trzcinową i dostanie pieczątki do paszportu.
Po powrocie obiad w jednej z lokalnych restauracji i około godziny 14:00 ruszymy pod szarą pumę, punkt widokowy Puma Umti będący symbolem miasta.
Następnie pojedziemy przez górskie „altiplano” do Pisac w Świętej Dolinie Inków. Późno wieczorny dojazd na miejsce i nocleg.

DZIEŃ 7 Zwiedzanie Świętej Doliny Inków. Wizyta na indiańskim targowisku w Pisac pełnym magicznych szamańskich przedmiotów. Możliwy trekking do inkaskiej strażnicy szczytami okolicznych wzgórz.
Następnie przejazd przez Świętą Dolinę Inków gdzie będzie można spróbować świnki morskiej z grilla w jednej z restauracji zwanych cuyerias. Po południu dojazd do Ollantaytambo, najstarszego inkaskiego miasta z kamienia. Zakwaterowanie w jakimś rodzinnym hosteliku i zwiedzanie okolicy. Ci którzy będą chcieli wejdą na ruiny twierdzy wznoszące się nad miastem. Ci, którzy nie będą chcieli płacić biletu wstępu pójdą na pięknie położone na zboczu góry tarasy i strażnice. Wieczorem grzane peruwiańskie wino i potrawy prosto z pieca.

DZIEŃ 8 Docieramy do Machu Picchu pociągiem lub przez Hydroelektrykę! (Wybierzemy na miejscu) Ci którzy będą chcieli dotrzeć pociągiem, rano będą zwiedzać miejscowość Ollantaytambo, a w południe wsiądą w turystyczny, panoramiczny pociąg do miejscowości Aguas Calientes. Tam poczekają na resztę grupy. Osoby chętne na podróż przez Hydroelektrykę- wcześnie rano czeka nas 6 godzinny przejazd na drugą stronę Andów do selva alta, czyli dżungli wysokiej. Po dotarciu na miejsce, czyli do elektrowni wodnej czeka nas 3 godzinny marsz przez dżunglę wzdłuż torów kolejowych.
Zobaczymy zmieniającą się roślinność, plantacje kawy, awokado, dziko rosnący imbir. Będziemy szli wzdłuż rzeki Urubamby i górskich szczytów. Po dotarciu na miejsce do Aguas Calientes spotkanie z resztą grupy, organizacja noclegu i kupno biletów na busa, który nas wwiezie do ruin. Będzie opcja wejścia pieszo.

DZIEŃ 9 Zwiedzamy Machu Picchu! Wjedziemy do słynnych ruin oficjalnym turystycznym busem, krętą drogą przez dżunglę z pięknymi widokami. Zgodnie z najnowszymi obostrzeniami grupy są zobowiązane wziąć lokalnego przewodnika w języku angielskim z przed wejścia do ruin i poruszać się tylko po wyznaczonych ścieżkach. Żaden inny przewodnik z zewnątrz w tym nasz nie może oprowadzać po ruinach, więc do nich nie wchodzi! Dlatego nasz pilot opowie Wam dzień wcześniej całą historię Machu Picchu przy kolacji i najlepszy sposób jego zwiedzania 😉
Ci z Was którzy będą mieli niedosyt mogą wziąć sobie przewodnika z przed ruin. Być może uda nam się uniknąć tej konieczności gdy będziecie grupą „nieformalną”. Najlepszą opcję wybierzemy na miejscu.
Po zwiedzeniu „ zaginionego miasta” zjedziemy na dół jedząc obiad w jednej z turystycznych restauracji i udamy się w powrotny marsz do Hydroelektryki. Wsiadamy w busa i jedziemy 6 godzin do Cusco.

DZIEŃ 10 Całodzienne zwiedzanie Cusco. Po śniadaniu ruszymy na punkt widokowy Christo Blanco z którego zobaczymy panoramę miasta i ruiny twierdzy Sacsaywaman. Zejdziemy sobie spacerem do centrum miasta podziwiając kolonialną architekturę, aby na Plaza de Armas spojrzeć na Katedrę, kościół Jezuitów i wejść w boczne uliczki dzielnicy San Blas.
Odwiedzimy indiański targ San Pedro, Muzeum Kawy i Plac Świętego Franciszka, a po obiedzie zrobimy sobie czas wolny, na zakupy, buszowanie po niezliczonych straganach i targowanie się z lokalnymi sprzedawcami.
Wieczorem wyjście na wspólną kolację i „Cusco by night” poszukamy jakiejś peruwiańskiej imprezy, aby bawić się przy dźwiękach cumbii, salsy i bachaty..

DZIEŃ 11 Przelot przez Limę do Iquitos- miasta nad Amazonką. Po wylądowaniu udamy się do centrum gdzie mieści się nasz hotel i zaczniemy zwiedzać miasto dla zuchwałych- największe miasto w dżungli bez dostępu drogą lądową.
Moto-taxi pojedziemy na szamańskie targowisko pełne amuletów, nalewek, owoców i zwierząt z puszczy. Zobaczymy zalewową dzielnicę Belen, spróbujemy kotleta z kajmana. Wieczorem poszukamy imprezy z tubylcami.

DZIEŃ 12/13/14 Wypływamy do dżungli. Rano pojedziemy do portu z którego popłyniemy do bungalowów w dżungli. Przez najbliższe dni będziemy spacerować z maczetą w ręku po lesie deszczowym, łowić piranie, podglądać tarantule, nocami wypływać w poszukiwaniu kajmanów. Przytulimy się do anakondy i leniwca, odwiedzimy rdzennych Indian Yaguas lub Bora, a przy odrobinie szczęścia popływamy w Amazonce z różowymi delfinami.
Należy przygotować się na biwakową formę pobytu w końcu to dżungla, zabrać ze sobą poczucie humoru i miłość do egzotycznych zwierzaków.

DZIEŃ 14 Po południu około 15.00 przelot do Limy, hotel i pożegnalna kolacja. Oficjalny koniec imprezy.

DZIEŃ 15 Do południa pozostanie w Limie na własną rękę i zwiedzanie dzielnicy Miraflores. Po południu przejazd taksówką na lotnisko i wylot do Europy.

DZIEŃ 15/16 – dni rezerwowe. Dla tych co odczuwają niedosyt. Można na własną rękę zostać kilka dni dłużej i zwiedzić Nazca, Ica lub Paracas. We wszystkim pomożemy.
Uwagi:

  • Nie możemy zagwarantować, że wszystkie miejsca wymienione w planie trasy będą otwarte. Tak by to wyglądało przed pandemią, ale obecnie rząd może zamknąć każde z nich z dnia na dzień. Powoli wszystko wraca do normy, ale przyjedźcie z nastawieniem, że nie wszystko musicie zobaczyć, bo liczy się przygoda i dobra zabawa. Z nami na pewno będą modyfikacje planu, bo dostosowujemy się do sytuacji na miejscu i nie mamy wpływu na tę pandemiczną histerię.
  • Transport prywatny na całej trasie nie obejmuje taksówek z/i na lotniska. Możemy je (taksówki) zorganizować i są to groszowe sprawy, ale są to osobne firmy, więc za kurs płacicie bezpośrednio taksówkarzowi.
  • Program dnia pierwszego i ostatniego będzie ustalany na bieżąco w zależności od biletów lotniczych. Po drodze będzie dużo atrakcji nie ujętych w planie: (Puerto Inca, szkielety prehistorycznych wielorybów na pustyni, misy solne Maras) itd.. które będziemy realizować jeżeli starczy nam czasu. O wszystkim decyduje pilot prowadzący grup.

Koszty i warunki wyjazdu: o uczestnictwie w wyjeździe decyduje kolejność zgłoszeń i rozmowa bezpośrednia. Grupa musi być mobilna i kameralna, maksymalnie  – 12 osobowa.
Cena zależy od liczby uczestników i w całości będzie podana jak się zbierze grupa co najmniej 7 osób.

Koszty rozkładają się następująco:

  • Bus + kierowca i honorarium dla przewodnika – ? (zależy od ilości osób w grupie),
  • około 65 usd/na osobę ze sobą na dzień pobytu w Peru (hotele, jedzenie i bilety wstępu).

Informacje dodatkowe:  Przelot każdy z uczestników organizuje we własnym zakresie, my odbieramy Was na lotnisku w Limie. Listę rzeczy potrzebnych do zabrania prześlemy jak będziemy mogli potwierdzić wyjazd. Wyjazd można przedłużyć o kilka dni pobytu wedle własnego uznania.