Blog
Wyprawa: Amazonia Iquitos
Jeden taki tydzień w życiu
Raz w życiu trzeba jechać do Amazonii. Przestać o niej czytać, marzyć i rozpalać wyobraźnię tylko DOŚWIADCZYĆ. Dotknąć tego co można zobaczyć tylko w telewizji, bo kto nie ryzykuje, ten nie je piranii i nie rozmawia z szamanem.
Zapraszamy na wyprawę do amazońskiej dżungli, taką prawdziwą z maczetą w ręku, odwiedzinami indiańskich plemion, ceremoniami szamańskimi i noclegiem w lesie deszczowym. To nic trudnego, wystarczy pasja zwiedzania i odporność na warunki biwakowe przez kilka dni.
Terminy: od końca marca do końca listopada
Celem wyprawy jest: poznanie amazońskiej dżungli tak jak to jest możliwe. Będziemy spacerować po lesie deszczowym, machać maczetą, pływać canoe , odwiedzać tubylców z lokalnych plemion. Poznamy egzotyczne rośliny takie jak vilcacora, ayawasca, chuchuhuasi, zobaczymy różowe delfiny, leniwce, mrówkojady, wykąpiemy się w Amazonce, zapolujemy na piranie, kajmany i przytulimy się do anakondy.
Polecana: wszystkim, którzy lubią przyrodę i są odporni na trudy podróży. Dla każdego zainteresowanego szamanizmem, ziołolecznictwem i egzotyczną kuchnią. Podróżnikom, którym nie przeszkadza zabłąkany karaluch w pokoju i brak ciepłej wody pod prysznicem, a przygodę cenią bardziej niż wygodę. Fanom fotografii, lokalnych trunków i wszelkich teorii spiskowych
Jak to będzie mniej więcej wyglądało:
DZIEŃ 1 LIMA. Lądujecie na lotnisku w Limie na którym czeka na Was nasz kierowca. Transfer do hotelu i poznanie się z nami lub innymi uczestnikami wyjazdu. Omówimy sobie plany na następne dni, zrobimy wieczorny spacer po mieście. Zmęczenie podróżą da znać o sobie. Nocleg.
DZIEŃ 2 Zwiedzamy Limę, czyli najpiękniejsze z brzydkich miast. Po śniadaniu pójdziemy wymienić pieniądze i zobaczymy Starówkę z jej kolonialnymi zabytkami.
Odwiedzimy Plaza San Martin, przejdziemy się pasażem Jiron de la Union na Plaza Mayor.
Na placu głównym posłuchamy o założeniu Limy i przybyciu konkwistadorów, spojrzymy na pałac prezydencki, katedrę i pierwszy budynek dworca założony przez polskiego inżyniera Ernesta Malinowskiego.
Następnie spojrzymy na fawele dzielnicy Rimac i wzgórze San Cristobal. Później warto odwiedzić kościół Dominikanów z bogatą biblioteką i wieżą widokową, a po części kulturalnej, żeby nie przynudzać usiądziemy w bodedze i poznamy proces przygotowania narodowego drinka Peruwiańczyków- pisco sour.
Po objedzie pojedziemy do turystycznej dzielnicy Miraflores na klify nad Oceanem Spokojnym, po których spacerując przejdziemy do parku miłości i na plażę, żeby zamoczyć nogi w wodach Pacyfiku.
Wieczorem turystyczna część miasta z barami, latynoskimi klubami, zewsząd dobiegającą muzyką i dobrą kolacją.
DZIEŃ 3 IQUITOS. Przelot do wiecznie zielonej Amazonii i „miasta dla zuchwałych”- Iquitos do którego nie ma dróg lądowych. Przejazd z lotniska do hotelu w centrum z klimatyzacją.
Aklimatyzacja przy 100% wilgotności. Zwiedzanie zaczniemy od lokalnej restauracji gdzie zjemy obiad z kajmana i napijemy się soków z tak egzotycznych owoców jak camu-camu i aguaje. Zobaczymy centrum miasta z kolonialnymi domami które rozkwitło w epoce kauczuku, nadbrzeże Amazonki z promenadą i Plaza de Armas.
Pojedziemy na targowisko, aby zobaczyć towary oferowane przez lokalnych szamanów: zioła, skóry dzikich zwierząt, liście tytoniu, amulety, produkty do rzucania uroków, etc..
Być może trzeba będzie zaopatrzyć się w produkty potrzebne do dżungli ( kupić gumowce, moskitiery, latarki..)
Rikszami pojedziemy do pływającej dzielnicy Belen, która jest zbudowana na palach na rzece Amazonce. Wieczorem kolacja i wyjście do jednego z tanecznych klubów. Nocleg.
DZIEŃ 4 DŻUNGLA. Po śniadaniu moto-taxi pojedziemy do portu w miejscowości Nauta. Wsiądziemy w łódź i wypłyniemy Amazonką ruszając w interior. Będziemy płynąć w dół rzeki obserwując życie puszczy, florę i faunę w tym żółwie, małpy, ptactwo, wypatrując różowych delfinów.
W jednej z odnóg rzecznych zatrzymamy się na stały pobyt w naszej bazie, drewnianych domkach-bungalowach które staną się naszą bazą wypadową podczas kolejnych dni. Zakwaterowanie, odpoczynek i obiad.
Następnie spacer po puszczy, poznawanie tego wszystkiego co do tej pory mogliśmy tylko widzieć w telewizji na filmach przyrodniczych. Chętni będą mogli wziąć udział w ceremonii szamańskiej. Wieczorem kolacja, być może ognisko i niezwykłe opowieści o życiu w dżungli przez naszego przewodnika.
DZIEŃ 5/6 DŻUNGLA Dokładny program pobytu w dżungli omówimy z samymi zainteresowanymi, gdyż zależał on będzie od terminu pobytu. Inaczej jest w porze suchej, inaczej w porze deszczowej. Zwiedzanie zależy od stanu wody, pogody i pozwoleń na wizytę od lokalnych społeczności.
Podczas całego pobytu będziemy machać maczetą, łowić piranie, łapać kajmany, spacerować nocą po dżungli, podglądać tarantule, słuchać odgłosów lasu deszczowego.
Odwiedzimy lokalne plemię, spotkamy się z szamanem, spróbujemy wywarów z lokalnych roślin, wykąpiemy w Amazonce i poszukamy vilcacory. Do tego przytulimy się do anakondy i leniwca, zobaczymy największą rybę Amazonki- paiche, schronisko dla dzikich zwierząt, zapalimy mapacho, włożymy ręce do gniazda termitów. Biwakowo, ale na bogato jeżeli chodzi o atrakcje.
DZIEŃ 7 Powrót do cywilizacji. Wyjście z dżungli, transfer na lotnisko w Iquitos i przelot do Limy. Przejazd do hotelu prysznic i odpoczynek. Nasza przygoda z dżunglą dobiegła końca. W zależności od dalszych planów przygotowanie do zwiedzania innych części Peru lub pożegnanie z krajem Inków i wylot z Peru.
Szczepienia: na terytorium Peru nie ma żadnych szczepień obowiązkowych. Jeżeli nasi przewodnicy poinformują nas o możliwości zagrożenia jakąś chorobą tropikalną to jedziemy w taką część dżungli, gdzie jej wystąpienie jest marginalne.
Decyzję o szczepieniu każdy podejmuje na własną odpowiedzialność i we własnym zakresie. Dla spokoju sumienia z zalecanych szczepień możemy wymienić żółtą febrę, tężec lub żółtaczkę.
Ile to będzie kosztowało?
Cena jednego dnia pobytu w dżungli za każdym razem jest inna, bo zależy od ilości osób w grupie i długości wyjazdu. Najczęściej wynosi poniżej 100 usd. na osobę za dzień pobytu ze wszystkim.
Wiadomo, że im większa grupa tym jest taniej. Na miejscu grupą opiekują się przewodnicy mówiący po angielsku/hiszpańsku. Za dodatkową opłatą możliwy udział przewodnika mówiącego po polsku.
Pamiętajcie, że do Iquitos nad Amazonkę można dolecieć tylko samolotem. Bezpośrednie samoloty z Limy, Pucalpy i Tarapoto. Ze wszystkich innych miejsc w Peru loty odbywają się z przesiadką w Limie.