+ 51 950 829 369

  • facebook
  • youtube
  • instagram

Blog

Wyprawa: TOP PERU

Najlepiej zaplanowana krótka objazdówka po Peru

Celem wyprawy jest : poznanie najsłynniejszych peruwiańskich atrakcji, absolutnego „must see”, TOP PERU – wedle światowych rankingów i samych Peruwiańczyków.

Podróż dla wszystkich, którzy sprawnie, dość wygodnie i w krótkim czasie chcą spróbować wszystkiego po trochu: lokalnej kuchni, przyrody, historii tajemniczych kultur  andyjskich i ciekawej, różnorodnej  współczesności.

Podróżując dawnymi szlakami Inków staniemy przed atrakcjami z których Peruwiańczycy są znani na całym świecie: zagadkowymi liniami Nazca, jeziorem Titikaka i pływającymi wyspami Uros. Zobaczymy stolicę Imperium Inków-Cusco i dotrzemy do zaginionego  miasta w dżungli, Machu Picchu.

Polecana: każdemu kto ma mało czasu, a o Peru marzył i chce w nim przeżyć przygodę. Dla podróżników ceniących sobie dobrą kuchnię, podróżowanie samochodem z prywatnym kierowcą, rozmowy z ludźmi i poznanie „nieznanego”. Będzie okazja pobawić się fotografią, napić dobrego wina, dotknąć historii i porozmawiać z tubylcami o ziołach i szamanizmie.

Trasa: Lima ▪️Ica ▪️Oaza Huacachina ▪️ Nazca ▪️ Camana ▪️ Arequipa ▪️ Sillustani ▪️ jezioro Titikaka ▪️ Pisac ▪️  Święta Dolina Inków ▪️ Ollantaytambo ▪️ Aguas Calientes  ▪️ Machu Picchu  ▪️  Cusco.

Jak to będzie mniej więcej wyglądało:

DZIEŃ 1 LIMA. Przylot do Limy o różnych porach dnia. Nasz kierowca odbiera Was z lotniska i wiezie do hotelu. Spotkanie organizacyjne, omówienie planów na następny dzień i nocleg.

DZIEŃ 2 LIMA – ICA – NAZCA. Po śniadaniu wymienimy pieniądze i ruszymy w naszą podróż przez Peru po najsłynniejszych peruwiańskich atrakcjach. Pierwszym regionem od którego zaczniemy zwiedzanie, będzie Ica- region słynący z wyrobu wina i pisco, narodowego alkoholu Peruwiańczyków.
Podjedziemy pod rzemieślniczą bodegę, czyli rodzinną winiarnię w której opowiedzą nam o procesie wyrobu pisco i zaproszą do degustacji produktów. Zjemy tam też obiad złożony z dań kuchni regionalnej takich jak carapulcra con sopa seca, lomo saltado, causa rellena.
Odpowiednio najedzeni i zmiękczeni produktami peruwiańskimi pojedziemy do Oazy Huacachina na pustynne szaleństwa. Będziemy jeździć po wydmach pojazdami buggy i zjeżdżać na desce. Po wszystkim przejazd do Nazca, wieczorny spacer po mieście, kolacja i nocleg. Różnica czasu da znać o sobie.

DZIEŃ 3 NAZCA – PUERTO INCA – CAMANA. Wszyscy chętni pojadą z rana na lotnisko, aby polecieć awionetką nad pustynią i z góry zobaczyć słynne rysunki- geogilfy o których pisał Erich von Daniken. Następnie czeka nas najdłuższy przejazd wyjazdu: słynną trasą Panamerykańską pojedziemy na południe zatrzymując się w ciekawszych miejscach widokowych. Spróbujemy oliwek z sadów, które założyli pierwsi bracia zakonni przybyli wraz z konkwistadorami, zjemy obiad na plaży w dawnym inkaskim porcie i wykąpiemy się w Oceanie Spokojnym.
Wieczorem dojedziemy do nadmorskiego miasteczka Camana. Kolacja na placu głównym i nocleg w jednym z rodzinnych hosteli.

DZIEŃ 4 AREQUIPA. Przed południem dojedziemy do Arequipy, miasta wiecznej wiosny. Po zrzuceniu rzeczy w hotelu pójdziemy na lokalne targowisko, napić się soku ze świeżo wyciskanych egzotycznych owoców takich jak: chirimoya, lucuma, tumbo, papaja. Później dobra kawa i wizyta w Katedrze. Po części kulturalnej odwiedzimy producenta wyrobów z lamy i alpaki i nakarmimy te zwierzęta. Obiad i czas wolny. Wieczorem wyjdziemy do jednego z latynoskich klubów posłuchać muzyki na żywo.

DZIEŃ 5 AREQUIPA – SILLUSTANI – PUNO. Jak jest moc i chęci, chętni pójdą albo do muzeum Andyjskiego, albo do klasztoru św. Katarzyny. Następnie naszym samochodem pojedziemy w kierunku jeziora Titikaka. Zaczniemy się piąć do góry, aż osiągniemy wysokość około 4 tyś. metrów nad poziomem morza. Zobaczymy pasące się stada wigonii, lam i alpak. Staniemy na herbatę z liści koki.
Wczesnym popołudniem dojedziemy do miejsca archeologicznego Sillustani, nad jeziorem Umayo. Po zwiedzaniu zjazd do Puno. Zakwaterowanie, kolacja i nocleg. Jest to najwyżej położony nocleg na trasie. U niektórych mogą wystąpić objawy choroby wysokościowej.

DZIEŃ 6 JEZIORO TITIKAKA – PISAC. Po śniadaniu pojedziemy do portu nad jeziorem Titikaka. Tam łodzią motorową popłyniemy na wycieczkę po trzcinowych, pływających wyspach ludu Uros. Po wszystkim dobry obiad złożony z cebiche z pstrąga, steka z alpaki i zupy z komosy ryżowej i ruszamy dalej na punkt widokowy Puma Umti. Po spojrzeniu z góry na jezioro Titikaka długi przejazd przez górskie altiplano do miasteczka Pisac w Świętej Dolinie Inków. Późnowieczorny dojazd na miejsce i nocleg.

DZIEŃ 7 ŚWIĘTA DOLINA INKÓW – OLLANTAYTAMBO – AGUAS CALIENTES. Spacer uliczkami Pisac, bardzo klimatycznego miasteczka i wizyta na szamańskim targu. Przejazd przez Świętą Dolinę Inków w której staniemy w restauracji o nazwie cuyerias na przysmak regionu, czyli świnkę morską z grilla.
Dojazd do perełki architektury inkaskiej- Ollantaytambo, miasta z kamienia i podziwianie kunsztu kamieniarskich mistrzów. Dla chętnych wizyta w twierdzy lub spacer po stromych wzgórzach z pięknym widokiem na dolinę.
Późnym popołudniem turystyczny, panoramiczny pociąg do miejscowości Aguas Calientes. Organizacja noclegu, kolacja w jednej z najlepszych restauracji na trasie i wczesny nocleg.

DZIEŃ 8 MACHU PICCHU – CUSCO. Zwiedzamy Machu Picchu (Maczu Pikczu)! Bardzo wcześnie rano, około 04:30 pobudka, aby wstać na wschód słońca. Ustawiamy się w kolejce i wjeżdżamy busikami pod bramę najsłynniejszych ruin w Ameryce Południowej. Będzie opcja wejścia pieszo.
Przed wejściem do słynnych ruin będzie opcja wynajęcia lokalnego przewodnika w języku hiszpańskim/angielskim, gdyż zgodnie z peruwiańskim prawem zorganizowane grupy są zobowiązane wziąć przewodnika z przed ruin, w związku z tym nasz pilot nie wchodzi z grupą do sanktuarium Machu Picchu!
Po zwiedzeniu jednego z nowych siedmiu cudów świata, spotykamy się na dole w Aguas Calientes, jemy wspólny obiad i wracamy pociągiem do Ollantaytambo.
Przesiadka do naszego busa i dojazd do Cusco. Zakwaterowanie, wieczorne wyjście na plac główny, kolacja i nocleg.

DZIEŃ 9 CUSCO. Archeologiczna stolica Ameryki Południowej. Dzień zaczniemy od wizyty w punkcie widokowym Christo Blanco skąd spojrzymy na panoramę miasta. Później spacerem wzdłuż twierdzy Sacsaywaman zejdziemy na Plaza Mayor do centrum, aby zobaczyć Katedrę i kościół Jezuitów.
Wejdziemy w uliczki dzielnicy San Blas, pełne kramów i pamiątek, pójdziemy na targowisko San Pedro i do muzeum Kawy. Obiad i po południu czas wolny na targowanie się o ceny pamiątek i trochę czasu dla siebie.
Wieczorem pożegnalna kolacja . Cusco by night. Pobawimy się w jednym z tanecznych klubów przy dźwiękach latynoskiej muzyki.

DZIEŃ 10 CUSCO – LIMA. Przelot powrotny do Limy. W zależności od biletów lotniczych zaplanujemy zwiedzanie miasta, albo Limy kolonialnej w centrum, albo turystycznej dzielnicy Miraflores. Po zwiedzaniu obiad złożony z owoców morza, transfer na lotnisko i wylot z Peru. Nasza przygoda w Peru dobiegła końca.

Koszty i warunki wyjazdu: o uczestnictwie w wyjeździe decyduje rozmowa bezpośrednia i kolejność zgłoszeń. Grupa musi być mobilna i kameralna, maksymalnie  – 12 osobowa. Mile widziane małe grupy rodzinne lub znajomych.
Cena zależy od liczby uczestników i w całości będzie podana jak będziemy wiedzieć ile osób będzie brało udział w wyjeździe.

Koszty rozkładają się następująco:

  • Wynajęcie busa i honorarium dla przewodnika – ? (zależy od ilości osób w grupie),
  • około 70 usd/osoba, ze sobą na dzień pobytu w Peru. W tym mieszczą się już noclegi, jedzenie i większość biletów wstępu.

Informacje dodatkowe: wyjazd nie jest trudny i każdy ze średnią kondycją fizyczną da radę. Codziennie jednak będziemy jeździć samochodem przez średnio 5-6 godzin, więc trudności polegają no nurzących przejazdach z cudownymi krajobrazami za oknem.
Przelot każdy z uczestników organizuje we własnym zakresie, my odbieramy Was na lotnisku w Limie. Nie potrzeba żadnych szczepień, listę rzeczy potrzebnych do zabrania prześlemy jak będziemy mogli potwierdzić wyjazd.

Wyprawę TOP PERU można powiększyć o 3/4 dniowy pobyt w dżungli Iquitos nad Amazonką lub dżungli wysokiej w Dolinie Chanchamayo.